Dalton College

site menu

MÜHENDİSLİK PROJELERİ

Mühendislik projeleri dersi kapsamında yapılan projeler çocuklarda günlük hayatımızda karşılaştığımız problemlerin pratik olarak çözümüne ilişkin becerileri hayata geçirir. Analitik ve pratik düşünen çocuk, akranlarının bir adım ötesinde olur. Üstelik takım olarak yapılan projelerde çocuk, bir topluluk içinde roller üstlenmeyi öğrenir ve böylece günlük yaşamındaki değişimlere daha kolay adapte olur. Tamamıyla İngilizce işlenilen mühendislik projeleri dersi, öğrencilerin projelerini uluslararası ortamda sunmalarını, İngilizce sunum becerilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

FİLM VE VİDEO YAPIMI

Film ve video yapımı dersi özellikle 21. yüzyılda film ve video alanının genişlemesiyle kritik bir öneme sahip olmuştur. Kısa film yapılacak konular bulmak, senaryoyu geliştirmek, filmde oynayacak kişileri bulmak gibi aktiviteler çocukların organizasyon ve dil becerilerini dolayısıyla insanlar arası ve bilişsel yeteneklerini bir üst adıma taşıyacak özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Youtube gibi platformların yükselişe geçmesiyle birlikte video çekmenin önemli ve mesai gerektiren bir meziyet olarak dile getirilmesi bu dersin önemini açık hale getirmektedir.

YARATICI YAZMA BECERİLERİ

Yaratıcı yazı yazma becerileri çalışmalarıyla öğrencilerimizin uçsuz bucaksız hayal güçlerini kullanarak hayal güçlerinin gelişmesi amaçlanıp, onların yaratıcılıklarını teşvik edecek çalışmalar yapılmaktadır. Yaratıcı yazma çalışması, daha önce deneyimlemediği durumları hayallerinde yaşama imkanı sağlamaktadır. Gerçek dünyada deneyimlemediği durumları yaşamak, hayal dünyasında oluşan problemler ile yüzleşmek ve problemler karşısında çözüm bulma becerilerini desteklemektedir. Bunlara ek olarak yaratıcı yazma becerileri programında öğrencilerin kalıplaşmış fikir ve düşüncelerden kurtulması hedeflenir. Yaratıcı yazma becerileri programında öğrencilerimizin daha meraklı, yeniliklere açık, sabırlı, problem çözme yetenekleri gelişkin olmaları sağlanmaktadır.

GAZETECİLİK BECERİLERİ

Bilindiği üzere gazetecilik iletişim sektörünün uzun yıllardır ayrılmaz bir bütünüdür. Gazeteler kamuoyu oluşturma,  toplumsal ve sosyal gelişim gibi konularda önemli rol oynamaktadır.  Gazeteciliğin hayatımızda büyük öneme sahip olması nedeniyle gazetecilik derslerimiz kulüp derslerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Gazetecilik dersimizde ortaokul ve lise öğrencilerimiz ile gündem haberleri takip edilip, derslerimizde tartışılmaktadır. Okul içinde yapılan etkinliklerde gazetecilik kulübü ve fotoğrafçılık kulübü işbirliğinde gerçekleştirilen etkinliklerin fotoğrafları çekilmektedir. Gazetecilik kulübü öğrencileri ayrıca etkinliklerin basın bültenlerini oluşturmaktadır. Her dönem gazetecilik kulübü öncülüğünde, fotoğrafçılık ve yaratıcı yazılardan oluşan katkılarla okul gazetesi çıkarılmaktadır.