Dalton College

site menu

Oyuncak robotlar çocukların pedagojik açıdan gelişimi için çok önemlidir. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar hepsi de yaşantımızın birer ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Durum böyle iken bu tür elektronik cihazları kendimiz yönlendirerek, kendi işlerimizi kolaylaştırmak, daha bilinçli bir şekilde kullanabilmek için robotik eğitimlerimize oldukça önem vermekteyiz.

  Bu eğitim süreci bireyi robotik alanında geliştirmenin yanında, bilim ve teknoloji alanına yönlendirmekte, bu alanlarda yapılacak çalışmalara ilgi yönünde motive etmektedir. Bu atölye çalışmasında öğrenciler, elektronik temel sistem ve kavramlardan başlayarak adım adım mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını incelerler ve bu düzenekleri kendileri tecrübe ederek hayata geçirirler. Çocuklar deneyerek ve görerek motor, tesisat düzeneği, elektrikli aksamlar ile ilgili temel beceri ve kavramları öğrenirler. Öğrenciler motor nedir, motor ve elektrikli düzenekler nasıl çalışır, sensörler (algılayıcı) ne işe yarar, bir robot üzerinde değişiklikler nasıl yapılır gibi birçok konuda bilgi sahibi olurlar. 

Kazanım Hedefleri: 

• Çocuklarda 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişimini sağlamak.

• Hayal gücü (imajinasyon) ve ince motor becerilerinin gelişimini sağlamak. 

• Becerilerin gelişimiyle beraber, üretme ve buluş yapma duygularının pekiştirilmesini sağlamak. 

• Çocukta "ben bir ürün ortaya çıkarıyorum" özgüveni ve heyecanını kazandırarak yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak. 

• Çocukların, yetenek ve gelişimine uygun ürünler oluşturmasına fırsat vererek, kendi yaş grubundan daha ileri düzeyde kazanımlar sağlamak.