Dalton College

site menu

Basit formda bir sorun sunulursa çocukların zekası en mükemmel fikirler konusunda kabiliyetlidir. Fakat yetişkinler “bu iyi bir fikir değil” ve “ imkansız” dediklerinde çocuklar kendilerine olan inançlarını, çok iyi bir düşünür olma potansiyellerini kaybetmeye başlıyorlar ve problem çözme azaltılmaktadır.

Öğretim bugünlerde “çocukların kafasına marşmelovlar atıp buna yemek denmesi gibidir”. Öğretmen konuşuyor diye öğrenciler öğreniyor diye bir şey yok. Bilimsel gerçek : En başarılı öğrenim stratejileri interaktiftir ve öğrencilerin kavram üzerinde sohbet ettiklerinde daha ileri seviye öğrenim gerçekleşir - öğretim sürecini netleştirdiği için daha derin bir anlayış olmasını sağlar. Daha da fazlası elde edilen bilgi/beceri daha sonra ulaşabilmek için beyinde daha ‘etkili’ bir şekilde depolanır ki bu durum sınav sisteminde çok avantajlıdır.

Bunlar ek olarak iyi bir öğretmen matematiği çok iyi bir şekilde anlatır öğrenciler yüksek sınav sonuçları elde eder. Ama mükemmel öğretmenler matematik kavramlarını ve denklemlerini iyi öğretir ve iyi analiz etme, değerlendirme becerileri ile öğrencileri daha mükemmel düşünür haline getirmek için beslerler

Doğru cevaplar yanlış verilen cevaplar kadar önemli değillerdir - eğer bir öğrencinin ileri değerlendirme ve analiz etme becerileri var ise bu becerileri problemin neresinde yanlışlık yaptıklarını bulmak için kullanabilirler - ve işte o anda gerçek ve derin kavramsal öğrenim gerçekleşir. En sonunda amaç öğrencilerin bu becerileri kendi matematik sorunlarını/problemlerini tasarlayıp stratejileştirmeleridir - bunu matematiksel düşünmede en üst seviyesinde yapabilmek. Bir öğrenci matematik sorusu çözebiliyor ise kavramı ve denklemin amacını tamamen anlamıştır.

Bu durum sadece matematik de değil her konuda içen de geçerlidir - Edebiyat, Fen, Tarih, Teknoloji vb. Öğretmenleri bu becerileri her gün ki öğretimlerine dahil etmeleri konusunda eğitiyorum. Bu kadar ileri seviye düşünme becerisi beyinlerinin verimliliği konusunda sınırsız avantajları olmasının yanı sıra becerilerini ve akademik sınav sonuçlarını yükseldikleri kanıtlanmıştır.

Eğitim Psikoloğu olarak sorumluluğumda olan şeylerden bir tanesi eğitim programlarını, öğretim stratejilerini analiz edip değerlendirmek eğitim ve ‘öğrenen beyin’/bilişsel psikoloji üzerine yapılış olan son araştırmaları sürekli olarak takip etmek. Sonrada bu araştırmalardan edindiğim bilgiyi olabildikler en iyi öğretmen olabilmeleri için onlara aktarmak.

Okullar ve öğretmenler tüm gün boyunca ve her gün çocuğunuzun beynine ulaşırlar, biçimlendirip şekillendirirler ve bu şekilde daha fazla gelişmesini sağlarlar yada nöronları öldürürler. Ayrıca çocuğunuzun düşünme gelişiminden, öğrenim becerilerinden sonuç olarak da geleceklerinden sorumludurlar. Fakat birçoğu bilişsel psikoloji üzerindeki buluşlar ve beynin nasıl öğrendiği üzerinde sohbet edemez bunun sonucu olarak da en iyi, en etkili dersleri tasarlayamazlar!

Yeni çıkan tıbbi araştırmaları veya buluşları takip etmeyen bir doktora çocuğunuzu teslim eder misiniz? Hayır mı? O zaman neden son çıkan nörobilim ve ‘öğrenen beyin’ buluşlarını takip etmeyen kişilere çocuğunuzun beyin gelişimini teslim edesiniz ki? Okulun müdürü ve Takım Lideri olarak sadece seminerlerde öğretmenlerimiz ile bilgilerimi ve becerilerimi paylaşmayacağım onlarla bunları her gün paylaşacağım. Sadece ‘iyi’ bir öğretmen olmak ile yetinmeyen mükemmel birer öğretmen olmak için çabalayan hevesli, dinamik ve enerjik bir takıma sahibiz.

Susan Boardman 

Dalton College 

Okul Müdürü / Eğitim Psikoloğu